Rozdzierać serca, nie szaty

ks. Wojciech Parfianowicz

|

Gość Koszalińsko-Kołobrzeski 08/2024

publikacja 22.02.2024 00:00

Biskup diecezjalny przewodniczył liturgii w katedrze w Środę Popielcową. ‒ Nawrócenie wielkopostne ma nas prowadzić do odkrycia wolności – mówił w homilii.

Bp Zbigniew Zieliński przyjął znak popiołu jako pierwszy. Bp Zbigniew Zieliński przyjął znak popiołu jako pierwszy.
ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

W kazaniu biskup odwołał się do orędzia papieża Franciszka na Wielki Post, przypominając o jego głównej myśli, która w tym roku dotyczy wolności.

– Są ludzie rzekomo wolni, ale bogate sakiewki, które posiadają, sprawiają, że stają się ich niewolnikami. To właśnie społeczeństwa syte i bogate, które wydawać by się mogło odbierają dar Bożego błogosławieństwa w postaci dobrobytu, są w najwyższym stopniu zniewolone doświadczeniami alkoholizmu, narkomanii, tego wszystkiego, co wiąże się z pożądliwym, a nie pełnym miłości podejściem do ludzkiego ciała. Są zniewoleni przez materializm, a nie wyzwoleni tym, co posiadają – mówił kaznodzieja.

– Tu, w świątyni, odkrywamy więc to, co prawdziwie czyni człowieka wolnym. Wolność zyskuje się nie pozornymi gestami, ale decyzjami, które dokonują się we wnętrzu człowieka. Stąd w pierwszym rzędzie mamy rozdzierać serca, a nie szaty. Dlatego ważny jest gest posypania głów popiołem, który przeżywamy z namaszczeniem, ale ma on sens tylko wtedy, gdy pochylając pokornie głowę, odkrywamy, że istotą nawrócenia jest prawdziwa przemiana serca – usłyszeli zgromadzeni w katedrze koszalińskiej.

Biskup zwrócił uwagę na rolę, jaką w nawróceniu odgrywa pojednanie się z Panem Bogiem. – Jednym z wielkich dramatów człowieka jest odwrócenie się od Tego, który jest największą Miłością – stwierdził biskup. – Jeśli chcemy dzisiaj uczciwie udoskonalić nasze życie, szukajmy mistrza, który naprawdę jest źródłem. Skruszmy to, co sprawia, że nie jesteśmy w pełnej relacji z Nim. Niech to się dokona, owszem, przez gest posypania głów popiołem, ale jeszcze bardziej poprzez akt wewnętrzny – dodał kaznodzieja.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.